Tulosta tämä sivu

Mannerheim-ristin ritarit

Takaisin listaukseen

Seuraava ritari

Edellinen ritari

BLICK Aarne Leopold
11
BLICK Aarne Leopold 11

Kenraaliluutnantti, yleisesikuntaupseeri.
Syntyi 3.2.1894 Ulvilassa, kuoli 15.2.1964 Helsingissä, haudattu Helsinkiin Hietaniemen hautausmaalle.
Ritari 11, 14.9.1941, eversti, divisioonankomentaja 2.D.
Vanhemmat ratamestari Albert Blick ja Selma Lund. Puoliso Kerttu Maria Pyhälä k 1989. Lapset Matti Aarne Albert (1922) k 1923, Ritva Maria Marketta (1926) pankkitoimihenkilö k 1986.

 

Ylioppilas Kemin suomalainen yhteiskoulu 1918, SKK komentajakurssi 1927, SKK/Y 8 2. vuosikurssi 1932–33, yleisesikuntaupseerin arvo 13.3.1948.

Kuninkaallinen Preussin Jääkäripataljoona 27 1915–18 (PionK), hilfsgruppenführer 1916, Polangenin erikoiskurssit 1917–18,
1. maailmansota: Misse-joki, Riianlahti, Schmarden, Aa-joki. Saapui jääkärien pääjoukon mukana Vaasaan 25.2.1918.

Joukkueenjohtaja ja komppanianpäällikkö 2.JääkR (nimi myöhemmin Porin JR n:o 2 ja SJR) 1918–19, oman virkansa ohella opetusupseeri Viipurin Upseerikokelaskurssi, komppanianpäällikkö KSR 1919, toimistoupseeri SotavE 1919–21, jalkaväkiosaston johtaja JAK 1921–23. Rajavartiolaitoksen palvelukseen 1923, JR komentajan apulainen 1923–24, KR komentaja 1924–26, SR komentaja 1926–28. Puolustuslaitoksen palvelukseen 1928, taktiikanopettaja ja johtajan apulainen KadK 1928–33, TK johtaja 1933–36, SJR komentaja 1936–39, JR 25 komentaja 1939, erikoistehtävät III AKE 1940, 3.D komentaja 1940, Itä-SavSl komentaja 1940–41 ja 1944, 2.D väliaikainen komentaja 1944–45, 3.D komentaja 1945–47, 1.D komentaja 1947–54, evp 3.2.1954.

Suomalais-venäläisen rajakomitean I:n paikallisen tarkastuskomission suomalaisen valtuuskunnan puheenjohtaja 1926–27, KadK:n kunnianeuvoston puheenjohtaja 1929–31, taktiikanopettaja SkPK 1931–32.

Vapaussota: joukkueenjohtaja ja komppanianpäällikkö IV/2.JääkR, Tampere, Rajamäki, Tarpila, Raivola, Viipuri. Talvisota: JR 26 komentaja 1939, Osasto Blickin komentaja 1939, 7.D komentaja 1939–40, 21.D virkaa toimittava komentaja 1940, Karjalan kannas. Jatkosota: 2.D komentaja 1941–42, VI AK komentaja 1942–44, 2.D komentaja 1944, Karjalan kannas, Aunuksen kannas.

Sotainvalidien Veljesliiton Pirkka-Hämeen piirin Kannatusyhdistyksen asiamies 1955–64, Hallansäätiön asiamies 1958–64.

Asunto Oy Kirmen perustaja, isännöitsijä ja johtokunnan puheenjohtaja 1952–64, Kansa taisteli – miehet kertovat -lehden päätoimittaja 1957–61, Sotaveteraanien Huoltoyhdistyksen perustaja ja jäsen 1960–64, Jääkäriliiton johtokunnan jäsen vuoteen 1964.

Vänrikki 15.4.1918, luutnantti 16.5.1919, kapteeni 6.12.1919, majuri 16.5.1925, everstiluutnantti 15.6.1928, eversti 28.1.1936, kenraalimajuri 3.10.1941, kenraaliluutnantti 6.12.1947.
VR 1 rt tlk, MR 2, VR 1 tlk, VR 1 mk, VR 2 mk, VR 4 mk, R SVR 1, Sk Ar, Vs mm, Ts mm, Js mm, RUL am, SaksMskr, SaksRR 1 ja RR 2, RomKrR suurr rtk, K NorjPOR 2, Jm.

”Ylipäällikkö on pvm:llä 14.9.41 nimittänyt Vapaudenristin 2. luokan Mannerheim-ristin ritariksi eversti Aarne Leopold Blickin, jonka komentamien joukkojen kunniakkaihin sotatoimiin lyö leimansa hänen henkilökohtainen oma-aloitteisuutensa ja peräänantamaton päättäväisyytensä. Tilapäisistä vastoinkäymisistäkin ja rasituksista huolimatta on hän yhä uudelleen ja uudelleen organisoinut divisioonansa hyökkäyksiin, taitavasti suunnitellen ne ja vaatien myöskin niitten läpiviemisen. Halliten esimerkillisellä tavalla alijohtajansa on hän juurruttanut heihin sitkeän tahtonsa ja tarmonsa ja henkilökohtaista urhoollisuutta osoittaen omalla olemuksellaan ratkaisevasti vaikuttanut joukkojensa suuriin saavutuksiin.”

Seuraava ritari

Edellinen ritari

Takaisin listaukseen


Poutapilvi web design - P4 - julkaisujärjestelmä