Tulosta tämä sivu

Mannerheim-ristin ritarit

Takaisin listaukseen

Seuraava ritari

Edellinen ritari

SVENSSON Antero Johannes
5
SVENSSON Antero Johannes 5

Kenraalimajuri, yleisesikuntaupseeri.
Syntyi 30.11.1892 Raisiossa, kuoli 26.4.1946 Helsingissä, haudattu Hämeenlinnaan Ahveniston hautausmaalle.
Ritari 5, 16.8.1941, eversti, divisioonankomentaja 7.D.
Vanhemmat tilanomistaja Johan Alfred Svensson ja Alma Sofia Granström. Puoliso Elna Mirjam Paasikallio k 1996. Lapset Inga Mirjam Katarina (1928) Nevanlinna valtiotieteen maisteri Helsinki, Leena Hannele Kristina (1943) lentoemäntä Åkersberga Ruotsi.

 

Ylioppilas Turun suomalainen klassillinen lyseo 1912, opiskeli Helsingin yliopiston filosofisen tiedekunnan historiallis-kielitieteellisessä osastossa 1912–15, Ranskan armeijan ratsuväkiopiston ylempi kurssi Saumurissa 1920–21, ohjaajaoppilas IlmK 1924, SKK/Y 1 1924–26, yleisesikuntaupseerin arvo 29.12.1926, SkPK orientoiva taisteluvälinekurssi 1939.

Kuninkaallinen Preussin Jääkäripataljoona 27 (3.K, Ratsuosasto) 1915–18, gruppenführer 1917, 1. maailmansota: Misse-joki, Riianlahti, Aa-joki. Saapui jääkärien pääjoukon mukana Vaasaan 25.2.1918.

Eskadroonanpäällikkö URR 1918–22, yleisesikuntaupseeri RvPr 1922–23 ja esikuntapäällikkö 1923–24, toimistopäällikkö YEtoimisto IX 1926–27, sotahistorian- ja strategianopettaja SKK 1927–30, Suomen sotilasasiamies Varsova, Praha, Bukarest 1930–33, osastopäällikkö YEtilastollinen ja ulkomaaosasto 1933–37, KKR komentaja 1937–39, SavKarSl komentaja 1940–41, KevPr komentaja 1944–46.

Armeijan sisäpalvelusohjesääntökomitean jäsen 1919, armeijan kielikomitean jäsen 1919–20, ratsuväen ohjesääntökomitean jäsen 1921–24, ratsuväen edustaja kenraali Wetzerin johtamassa armeijan järjestelykomiteassa 1922–23, armeijan vallitus- ja havaintovälinekomitean jäsen 1923, armeijan yleisen ampumaohjesääntökomitean ja pikakivääriampumaohjesääntökomitean jäsen 1923, ratsuväkiasiantuntija puolustusrevisionissa 1924, armeijan kenttäohjesääntökomitean jäsen 1927–28.

Vapaussota: joukkueenjohtaja 3./URR ja 1./URR päällikkö, Länkipohja, Kuhmalahti, Tervaniemi, Laitikkala, Pälkäne, Vesilahti. Talvisota: 2.Pr komentaja 1939–40, 12.D komentaja 1940, Karjalan kannas, Kollaa. Jatkosota: 7.D komentaja 1941–43, V AK komentaja 1943–44, Aunuksen kannas, Karjalan kannas.

Upseeriliiton johtokunnan jäsen 1919–20 ja 1926–29, varapuheenjohtaja 1929–30, Sotilasaikakauslehden toimituskunnan jäsen 1927–30. Sortavalan kaupungin kunniaporvari 1941.

Luutnantti 11.2.1918, ratsumestari 16.5.1919, majuri 16.5.1923, everstiluutnantti 6.12.1927, eversti 6.12.1933, kenraalimajuri 18.12.1941.
VR 1 rt tlk, MR 2, K SVR 2, VR 1 tlk, VR 1 mk, VR 4 mk, R SVR 1, Sk Ar, Vs mm, Ts mm, Js mm, SaksMskr, K PuolPRR, K RomKrR, K TsVLR, Puolan kult Ar, K RuotsMR 2 rtk, SaksPR m, R LietGedR, K LatvKTR, VirSkKtR 3, RanskKL ups, K NorjPOR, SaksKtR 1 Ar, SaksRR 1 ja RR 2, K UnkAR, Jm.

”Ylipäällikkö on pvm:llä 16.8.41, taitavasti johdetusta Laatokan Karjalan pääkaupungin Sortavalan vapauttamiseen johtaneista sotatoimista, nimittänyt eversti Antero Johannes Svenssonin Vapaudenristin 2. luokan Mannerheim-ristin ritariksi.”

Seuraava ritari

Edellinen ritari

Takaisin listaukseen


Poutapilvi web design - P4 - julkaisujärjestelmä