Tulosta tämä sivu

Mannerheim-ristin ritarit

Takaisin listaukseen

Seuraava ritari

Edellinen ritari

MAGNUSSON Gustaf Erik
129
MAGNUSSON Gustaf Erik 129

Kenraalimajuri, pankinjohtaja.
Syntyi 8.12.1902 Alatorniolla, kuoli 27.12.1993 Helsingissä, haudattu Helsinkiin Hietaniemen hautausmaalle.
Ritari 129, 26.6.1944, everstiluutnantti, rykmentinkomentaja LeR 3.
Vanhemmat yli-isännöitsijä Gustaf Leopold Magnusson ja Maria Elisabeth Häll.
Puoliso Irma Kyllikki Waltamo k 1988.
Lapset Rauni Elena (1941) Magnusson-Brandt humanististen tieteiden kandidaatti, kulttuuritoimittaja Helsinki, Laura Eriikka (1946) Vainio näyttelijä, ohjaaja Pirkkala.

 

8/8 Kuopion klassillinen lyseo 1923, varusmies PSR 1922–23, KadK kadettikurssi 6 1923–25 kadettikersantti, sotilaspedagoginen kurssi 1925, ilmavoimien tähystäjäkoulu 1925–26, ohjaajakoulu 1927, ampuma- ja pommituskurssi 1928, tiedustelu-upseerikurssi 1930, sotilasradiosähköttäjätutkinto 1933 ja ohjaajaopettajakurssi 1934, SkPK ilmavoimien kapteenikurssi 1936. Kuului Kuopion suojeluskuntaan 1918–22.

Nuorempi upseeri, tähystäjä ja lentueenpäällikkö 1.ErMeLLv 1925–29, yleisesikuntaupseerin apulainen ja laskuvarjoupseeri IlmavE 1929–32, lentueenpäällikkö 1.ErMeLLv ja LAs 1 1932–36 ja LLv 24 1936–38, LLv 24 komentaja 1938–39, opintomatka omalla kustannuksella Ranskan ilmavoimien Georges Guynemerin nimikkolaivueeseen 1933 ja Saksan ilmavoimien Richthofen-laivueeseen 1938, komennettu Hollantiin 1936–37 (Fokker-hankinta) ja Ranskaan koelentämään lentokalustoa 1938, LeR 3 komentaja 1944–46, evp 17.3.1946.

LAs 1:n kunnianeuvoston jäsen 1938, LeR 2:n kunnianeuvoston puheenjohtaja 1939–40.

Vapaussota: vapaaehtoinen kiväärimies Kuopion 1. Suojeluskuntakomppania ja KKK/V/3.JääkR, Kuopio, Tampere, Viipuri. Talvisota: LLv 24 komentaja 1939–40, Karjalan kannas, Laatokan Karjala. Jatkosota: LLv 24 ja LeLv 24 komentaja 1941–43 ja LeR 3 komentaja 1943–44, Karjalan kannas, Aunus ja Vienan Karjala. Saavutti 5 ilmavoittoa, joista 4 talvisodassa.

Pohjoismaiden Yhdyspankin Varkauden konttorin johtaja 1946–52, Lahden konttorin johtaja 1953–55 ja Helsingin Rautatientorin konttorin johtaja 1955–69.

Lahden Kadettipiirin puheenjohtaja 1941, Lahden Rotaryklubin jäsen 1945–46 ja 1953–56, Varkauden Rotaryklubin jäsen 1946–53 ja presidentti 1946–47, Lahden Hiihtoseuran johtokunnan jäsen 1953–55, Helsingin Vapaussotaveteraanien, Helsingin Sotaveteraanien, Helsingin Reserviupseerien ja myöhemmin Helsingin Reserviupseeripiirin Ilmailukerhon jäsen. Lahden Rotaryklubin kunniajäsen, Lahden Sotaveteraanipiirin kunniasotaveteraani 1973. Mannerheim-ristin ritarien säätiön valtuuskunnan varajäsen 1954–60 ja jäsen 1969–77, hallituksen jäsen 1960–69, hallituksen jäsen ja varapuheenjohtaja 1977–78 ja varajäsen 1978–82.

Vänrikki 30.9.1925, luutnantti 16.5.1927, kapteeni 15.5.1931, majuri 6.12.1939, everstiluutnantti 10.11.1941, eversti 27.8.1944, kenraalimajuri 4.6.1993.
MR 2, VR 1 mk, VR 2 mk, VR 3 mk, VR 4 mk, R SVR 2, Vs mm, Ts mm, Js mm, TanskDR 2, RuotsMR 2.

”Ylipäällikkö on pvm:llä 26.6.44 nimittänyt Vapaudenristin 2. luokan Mannerheim-ristin ritariksi everstiluutnantti Gustaf Erik Magnussonin.

Everstiluutnantti Magnusson on osoittanut sekä talvi- että nykysodassa esimerkillistä johtaja- ja järjestelytaitoa toimiessaan hävittäjämuodostelman komentajana. Osallistuen henkilökohtaisesti lukuisiin ilmataisteluihin on hän ollut velvoittavana esimerkkinä alaisilleen. Everstiluutnantti Magnussonin erinomaisen johtajataidon ja koulutuksen ansioksi on laskettava ne tulokset ja menestykset, mitkä hävittäjälentäjämme ovat saavuttaneet ylivoimaista vihollista vastaan käydyissä raivokkaissa ilmataisteluissa. Hänen johtamansa hävittäjälentäjät ovat tähän mennessä saavuttaneet lähes 800 ilmavoittoa, joista nyt käynnissä olevan hyökkäyksen aikana 175. Henkilökohtaisesti on everstiluutnantti Magnusson ampunut alas useita viholliskoneita.”

Seuraava ritari

Edellinen ritari

Takaisin listaukseen


Poutapilvi web design - P4 - julkaisujärjestelmä