Tulosta tämä sivu

Mannerheim-ristin ritarit

Takaisin listaukseen

Seuraava ritari

Edellinen ritari

MIETTINEN Martti Juho
152
MIETTINEN Martti Juho 152

Kenraaliluutnantti, yleisesikuntaupseeri.
Syntyi 14.10.1903 Muuruvedellä, kuoli 3.5.1976 Espoossa, haudattu Espooseen Kirkon hautausmaalle.
Ritari 152, 2.10.1944, everstiluutnantti, rykmentinkomentaja RTR 12.
Vanhemmat veturimestari Frans Miettinen ja Emilia Hartikainen. Puoliso Marina Sventorzetski k 1996. Lapset Irmeli Maria (1937) Tallila lääketieteen lisensiaatti Kokkola, Anitra Helena (1939) hammaslääketieteen lisensiaatti Helsinki, Eva Karita (1941) eläkeläinen k 2004, Aaro Heikki Reinhold (1943) lääketieteen ja kirurgian tohtori Helsinki.

 

Ylioppilas Viipurin suomalainen lyseo 1923, varusmies KKR 1923–24, RUK reserviupseerikurssi 6 1923–24, KadK kadettikurssi 7 1924–26 kadettialikersantti, RtAK ampumakurssi 1928, RadP viestikurssi 1929, tiedustelu-upseerikurssi 1929, TK kapteenikurssi 1937–38, SKK/Y 16 1946–47, yleisesikuntaupseerin arvo 13.3.1948.

Nuorempi upseeri KKR 1924, nuorempi upseeri RT 2 1926–29 ja patterinpäällikkö 1929–31, toimistoupseeri MPE 1931–35 ja YEulkomaaosasto 1935–36, Suomen sotilasasiamiehen apulainen Moskova 1936–37, toimistoupseeri YEulkomaaosasto 1937–38, linnakkeenpäällikkö ja toimistopäällikkö RT 2 1938–39, kadettiosaston johtaja MeriSK 1940–41, komentajan apulainen SRLsto 1944–46, opettaja MeriSK 1947, osastopäällikkö MerivE 1947–48, Suomen sotilasasiamies Moskova 1948–52, opettaja SKK 1952–55, RT 2 komentaja 1955–56, PE meripuolustuksentarkastaja 1956–60, UudSl komentaja 1960–63, PE tykistöntarkastaja 1963, evp 14.10.1963.

RT 2:n kunnianeuvoston jäsen 1930–31, MPE:n kunnianeuvoston varajäsen 1932–33, MerivE:n kunnianeuvoston varajäsen 1934, Puolustusrevisiokomitean jäsen 1945, SRLsto:n sairaantarkastustoimikunnan jäsen 1945, MerivE:n kunniatuomioistuimen varajäsen 1946, Sotaylioikeuden III osaston sotilasjäsen asekätkentäjutussa 1947–48, Itämeren, Barentsinmeren ja Mustanmeren miinanraivauskollegion jäsen 1948–51.

Talvisota: linnakkeenpäällikkö Saarenpää ja Vilajoen lohkon komentaja 1939–40. Jatkosota: linnakkeistonkomentaja 2.RPr 1941, Osasto Miettisen komentaja 1941, esikuntapäällikkö ISuomRPr 1941–42, esikuntapäällikkö ja Osasto Miettisen komentaja Taisteluosasto Pajari 1942, RT 12 komentaja 1942–44, Teikarsaari, Tytärsaari, Suursaari.

Suomenlinnan Kadettipiirin piiritoimikunnan varapuheenjohtaja 1941, SRLsto:n upseerikerhon puheenjohtaja 1945–46.

Reservivänrikki 19.11.1924, vänrikki 19.5.1926, luutnantti 12.5.1928, kapteeni 27.1.1933, majuri 11.5.1940, everstiluutnantti 4.7.1942, eversti 13.2.1948, kenraalimajuri 8.2.1956, kenraaliluutnantti 3.5.1963.
MR 2, VR 1 mk ra, VR 2 mk, VR 3 mk, VR 4 mk, R SVR 2, Ts mm, Js mm, SaksRR 2, NorjPOR K, TunTR suurr, MeksAKR suurr K, ItävAR suuri hop km rtk.

”Ylipäällikkö on pvm:llä 2.10.44 nimittänyt Vapaudenristin 2. luokan Mannerheim-ristin ritariksi everstiluutnantti Martti Juho Miettisen.

Everstiluutnantti Miettinen toimi sodan alussa erittäin hyvällä menestyksellä rannikkopataljoonan komentajana vallaten Virolahden saaret mm. Pukkion linnakkeen, Satamaniemen, Ristiniemen sekä osan Viipurinlahden saaria mm. ylläköllä Teikarsaaren. Myöhemmin osallistui hän ansiokkaasti Suursaaren valtausoperation valmisteluihin. Itse valtauksessa komensi everstiluutnantti Miettinen sitä hyökkäysosastoa, joka saaren itäpuolelta suoritti sisäänmurron saareen. Suursaaren komentajaksi määrättynä hän valmisteli ja toteutti Tytärsaaren valtauksen. Joutuessaan 14.–15.9.44 saksalaisten taholta yllätetyksi osoitti everstiluutnantti Miettinen henkistä lujuutta ja suurta johtajakykyä syntyneessä vaikeassa tilanteessa. Määrätietoisen varmasti ja välittömän nopeasti toimien hän ryhtyi vastatoimenpiteisiin, jotka johtivat meille suhteellisen pienin tappioin saaren puhdistamiseen ja huomattavan vankimäärän ottamiseen.”

Seuraava ritari

Edellinen ritari

Takaisin listaukseen


Poutapilvi web design - P4 - julkaisujärjestelmä