Tulosta tämä sivu

Mannerheim-ristin ritarit

Takaisin listaukseen

Seuraava ritari

Edellinen ritari

LINDBLAD Tor Robert
93
LINDBLAD Tor Robert 93

Majuri, jakelupäällikkö.
Syntyi 26.12.1909 Karjaalla, kuoli 21.3.1982 Tammisaaressa, haudattu Tammisaareen Vanhalle hautausmaalle.
Ritari 93, 8.9.1942, luutnantti, komppanianpäällikkö 5./JR 13.
Vanhemmat ajuri Hugo Lindblad ja Amanda Vilhelmiina Berglund. Puoliso Elna Maria Lindström k 1979. Lapset Kaj Robert (1938) merkonomi Tammisaari, Sture Torbjörn (1948) sähköasentaja Tammisaari.

 

6/6 kansakoulu, varusmies UR 1930–31, TK jalkaväkikurssi 1936–37, voimistelu- ja urheilukurssi Suomen Urheiluopistossa Vierumäellä 1937.

Koulutusaliupseeri UR 1935–39, joukkueenjohtaja 1.Pr 1940–41 ja 4.Pr 1941, joukkueenjohtaja ja komppanianpäällikkö 13.Pr 1941, komppanianpäällikkö
JR 4 ja UudPr 1944–56, evp 9.9.1956.

JR 4:n sotaoikeuden jäsen 1945, kunnianeuvoston jäsen 1945, 1947–48 ja 1951–52 ja varapuheenjohtaja 1946 ja 1953, 4.Pr:n kunnianeuvoston jäsen 1954–55 ja varapuheenjohtaja 1956.

Talvisota: ryhmänjohtaja (kevyt ryhmä) 1.Pr 1939–40, Leipäsuo, Kämärä, Lyykylä, Näätälänjärvi, Tervajoki. Jatkosota: komppanianpäällikkö JR 13 1941–42, sotavankileirin johtaja SVL 5/VII AK 1942, komppanianpäällikkö
JR 4 1942–44, Hanko, Varloi, Novinki, Nurmoila, Syvärinkaupunki, Jandeba, Lyykylä, Näätälä, Ihantala, Juustila, haavoittui 17.9.1941 ja 17.5.1943 Syvärillä.

Myyntimies Ben-Dix Oy 1956–63, jakelupäällikkö Ekenäs Tryckeri Ab 1963–72.

Tammisaaren kaupungin urheilulautakunnan jäsen 1946, varapuheenjohtaja 1947–64 ja puheenjohtaja 1965–67, Ekenäs Idrottsförening rf keskusjohtokunnan puheenjohtaja 1952–65, Väst-Nylands Ryttare rf jäsen, Ekenäsnejdens Reservunderofficerar rf perustajajäsen, Västra Nylands Reservofficersförening rf jäsen, Ekenäsnejdens krigsinvalider rf jäsen, Dragsvikin Toimiupseerien kunniajäsen. Puolustuslaitoksen mestari nykyaikaisessa 5-ottelussa 1946, edusti Suomea maaottelussa Ruotsia vastaan 1947 ja osallistui 5-ottelijoiden valmennukseen, kiitolaukan Suomen mestari 1949 ja 1950.

Reservivänrikki 11.5.1940, luutnantti 11.9.1941, kapteeni 19.10.1943, majuri 4.6.1967.
MR 2, VR 3 tlk, VR 3 mk, VR 4 tlk, VR 4 mk, SVR R, Ts mm, Js mm, SU am, RUL am sk.

”Ylipäällikkö on pvm:llä 8.9.42 nimittänyt Vapaudenristin 2. luokan Mannerheim-ristin ritariksi luutnantti Tor Robert Lindbladin.

Luutnantti Lindblad on koko sodan ajan toiminut komppanian päällikkönä osoittautuen henkilökohtaisesti tavattoman rohkeaksi, riuskaotteiseksi sekä toiminnassaan suuretkin vaatimukset täyttäväksi. Esimerkillään on hän luonut alaisiinsa sellaisen hyökkäyshengen, että jokainen arvelematta on valmis seuraamaan häntä mitä ankarimpiin taisteluihin. Esimerkkinä hänen oma-aloitteisesta toiminnastaan mainittakoon, että kerran hyökkäsi voimakas vihollisosasto äkkiarvaamatta sen pataljoonan, johon luutnantti Lindbladin komppania kuuluu, avointa oikeaa sivustaa vastaan. Käskyä odottamatta luutnantti Lindblad suoritti silloin komppaniallaan kiertoliikkeen ja iski vuorostaan yllättäen vihollisen sivustaan sekä huolimatta sen lukumääräisestä ylivoimasta ja ensiluokkaisesta aseistuksesta tuhosi sen. Luutnantti Lindbladin erinomaisen johdon ansiosta jäivät omat tappiot aivan merkityksettömiksi. Erään toisen kerran hän riuskalla hyökkäyksellä valloitti vihollisen lentokentän ja sen läheisyydessä olevan kasarmialueen niin nopeasti, ettei viholliselle jäänyt aikaa laitteitten tuhoamiseen. Tällöin jäi valtava määrä erilaista kallisarvoista materiaalia vahingoittumattomana sotasaaliiksi. Monessa muussa tilanteessa on luutnantti Lindblad osoittautunut erääksi miesten parhaaksi.”

Seuraava ritari

Edellinen ritari

Takaisin listaukseen


Poutapilvi web design - P4 - julkaisujärjestelmä