Tulosta tämä sivu

Mannerheim-ristin ritarit

Takaisin listaukseen

Seuraava ritari

Edellinen ritari

HEISKANEN Kaarlo Aleksanteri
21
HEISKANEN Kaarlo Aleksanteri 21

Jalkaväenkenraali, yleisesikuntaupseeri.
Syntyi 28.10.1894 Joroisissa, kuoli 6.11.1962 Hämeenlinnassa, haudattu Hämeenlinnaan Ahveniston hautausmaalle.
Ritari 21, 7.10.1941, eversti, divisioonankomentaja 11.D.
Vanhemmat työmies Olof Fredrik Heiskanen ja Maria Korhonen. Puoliso Kirsti Skogster k 1983. Lapset Kaarlo Antti (1924) varatuomari, lääninsihteeri Hämeenlinna, Sirkka Liisa Elina (1930) Vettenranta ekonomi k 1974, Kaarlo Olavi (1931) lääketieteen ja kirurgian tohtori, professori Helsinki, Irma Laila Kristiina (1936) Williamsson oikeustieteen kandidaatti, antropologi New York Yhdysvallat.

 

Ylioppilas Hämeenlinnan suomalainen yhteiskoulu 1923, SKK/Y 1 1925–26, yleisesikuntaupseerin arvo 29.12.1926.

Kuninkaallinen Preussin Jääkäripataljoona 27 (PionK) 1915–18, hilfsgruppenführer 1916, Polangenin erikoiskurssit 1917–18,
1. maailmansota: Misse-joki, Riianlahti, Aa-joki. Saapui jääkärien pääjoukon mukana Vaasaan 25.2.1918.

Komppanianpäällikkö 6.JääkR (nimi myöhemmin JP 6 ja KSP) 1918, joukkueenjohtaja VuorPr 1918 ja PionKoulP 1918–19, komppanianpäällikkö PionP 2 1919–22 ja pataljoonan talouspäällikkö 1922–23, komppanianpäällikkö RautP 2 1923–24, toimistoupseeri YE 1924–27, pataljoonankomentaja SPr 1927–28, YE teknillisen tarkastajan apulainen 1928–33, PPP 1 (nimi myöhemmin JP 1) komentaja 1933–38, TR komentaja 1938–39, 13.D komentaja 1940, KPohSl komentaja 1940–41, KSuoSl komentaja 1945, KntoE päällikkö PvPE 1945–46, KevPr komentaja 1946–49, 2.D komentaja 1949–53, puolustusvoimain komentaja 1953–59, evp 28.10.1959, viimeinen vakinaisessa palveluksessa ollut jääkäri. Pidätettynä 13 kuukautta asekätkentäjutun yhteydessä 1945–46.

PionP 2:n kunnianeuvoston puheenjohtaja 1920 ja 1922, Teknillisten joukkojen kunniatuomioistuimen jäsen 1920–23 ja 1927, YE:n kunniatuomioistuimen jäsen 1927 ja 1932–33, Viipurin varuskunnan liikekannallepanotoimikunnan puheenjohtaja 1928, YE:n Kaakkois-Suomen liikekannallepanotoimikunnan puheenjohtaja 1929–31, RvPr:n kunniatuomioistuimen varapuheenjohtaja 1937–38, puolustuslaitoksen organisaatiouudistusta valmistelleen komitean puheenjohtaja 1945–47, Puolustusneuvoston jäsen 1958–59.

Vapaussota: joukkueenjohtaja VIII/4.JääkR, adjutantti ja komppanianpäällikkö XVIII/6.JääkR, Ilves, Hotakka, Muolaa. Talvisota: JR 7 komentaja 1939–40, Summa, Viipuri. Jatkosota: 11.D komentaja 1941–44, Laatokan Karjala, Säämäjärvi, Äänislinna, Syväri, Kärstilä, Juustila, Ihantala, Tornio, Lätäseno.

Akateemisen Karjala-Seuran valajäsen numero 561.

Vänrikki 11.2.1918, luutnantti 29.5.1919, kapteeni 16.5.1920, majuri 16.5.1925, everstiluutnantti 15.6.1928, eversti 16.5.1938, kenraalimajuri 26.4.1942, kenraaliluutnantti 4.6.1951, jalkaväenkenraali 4.6.1953.
VR SR mk, SL SR, VR 1 rt tlk, MR 2, VR 1 tlk, VR 1 mk, VR 2 mk, VR 4 mk, R SVR 1, Vs mm, Ts mm, Js mm, SaksKtR 1, SaksMskr, SaksRR 1 ja RR 2, RuotsMR suurr K, TanskDR suurr, Jm.

”Ylipäällikkö on pvm:llä 7.10.41 nimittänyt Vapaudenristin 2. luokan Mannerheim-ristin ritariksi eversti Kaarlo Aleksanteri Heiskasen, joka jo sodan alkuvaiheissa on suorittanut [Jänisjärvellä] nopeita ja menestyksellisiä, myöhemmin taasen [Suvilahden ja Tsalkin] yllätysvaltauksiin vieneitä operatioita. Äänislinnan valtaukseen johtavissa operatioissa toimivat hänen johtamansa joukot jatkuvasti tienaukaisijoina, onnistuen katkaisemaan kaupunkiin johtavia rauta- ja maanteitä. Mitä tiukimmasta vastarinnasta huolimatta on eversti Heiskanen toiminut joukkojen johtajana menestyksellisesti, suhteellisen pienin tappioin sekä suurin tuloksin, mitä on pidettävä hänen taitavan johtamistaitonsa tuloksena.”

Seuraava ritari

Edellinen ritari

Takaisin listaukseen


Poutapilvi web design - P4 - julkaisujärjestelmä