Tulosta tämä sivu

Mannerheim-ristin ritarit

Takaisin listaukseen

Seuraava ritari

Edellinen ritari

ALAKULPPI Olavi Eelis
72
ALAKULPPI Olavi Eelis 72

Kapteeni, Yhdysvaltain armeijan everstiluutnantti.
Syntyi 17.7.1915 Rovaniemellä, kuoli 19.8.1990 Petersburgissa Virginiassa Yhdysvalloissa, haudattu Arlingtonin kansalliselle hautausmaalle Virginiassa Yhdysvalloissa.
Ritari 72, 17.7.1942, luutnantti, jääkärijoukkueen- ja kaukopartionjohtaja I/JR 33 (12.Pr).
Vanhemmat talollinen Eelis Heikki Alakulppi ja Senja Sulasalmi. Puoliso Eevi Johanna Kinnunen k 1990. Lapset Vesa Juhani (1941) kapteeni, kaatui Vietnamissa 1968, Seppo Tapani (1943) k 1944, Marja-Leena (1945) nykyisin Maija Selby-Harrington terveystieteiden tohtori (DrPH), rekisteröity sairaanhoitaja (RN), eläkkeellä oleva Pohjois-Carolinan yliopiston (Greensboro) professori Efland Pohjois-Carolina Yhdysvallat.

 

Kansakoulu, varusmies LR 1935–36, RUK reserviupseerikurssi 46 1940.
Kuului Raudanjoen suojeluskuntaan 1931–41. Kertausharjoitusvuorokausia 1939 yhteensä 25.

Nuorempi upseeri LR 1940, evp 30.11.1940, alisotilasohjaaja Poh skpE 1940–41, 2. yleisesikuntaupseerin apulainen 1944. Pidätettynä 6 viikkoa asekätkentäjutun yhteydessä 1945.

Talvisota: joukkueenvarajohtaja ErP 25 1939–40, Kuolajärvi, Salla, Märkäjärvi, Joutsijärvi, Ahoniemi, Saija, lomautettu toistaiseksi 29.6.1940. Jatkosota: joukkueenjohtaja JR 33 1941–42, joukkueenjohtaja ja komppanianpäällikkö 12.Pr 1942, joukkueenjohtaja ja komppanianpäällikkö Erillisosasto Savukoski (ErOs Sau) 1942–44, Killuntaivaara, Uulantoinvaara, Alakurtti, Ala-Vilmajoki, Krivi, pohjoisrintama, haavoittui 5.4.1944 Mikkelitunturissa, vapautettu palveluksesta 30.11.1944.

Suomen edustaja hiihdon maailmanmestaruuskilpailujen 4 x 10 km:n viestinhiihdossa Zakopanessa 1939 (1.), Suojeluskuntajärjestön mestari 20 km:n hiihdossa 1939.

Korpraali 6.12.1935, alikersantti 16.5.1936, kersantti 19.11.1939, vääpeli 12.1.1940, reservivänrikki 6.7.1940, luutnantti 11.10.1941, kapteeni 23.9.1944.
MR 2, VR 3 mk, VR 4 tlk, VR 4 mk, VM 1, VM 2, Ts mm, Js mm, RUL am, SaksRR 2.

”Ylipäällikkö on pvm:llä 17.7.42 nimittänyt Vapaudenristin 2. luokan Mannerheim-ristin ritariksi luutnantti Olavi Eelis Alakulpin.

Luutnantti Alakulppi on sodan alusta alkaen osoittautunut taitavaksi ja kylmäveriseksi partionjohtajaksi niin hyvin kauas vihollisen selustaan ulotetuilla retkillä kuin myöskin taistelutoiminnan yhteydessä suorittamissaan partiotehtävissään. Tällöin on hän hankkinut vihollisesta useinkin korvaamattoman arvokkaita tietoja, joita hyväksikäyttäen joukkojemme on onnistunut saavuttaa menestystä mitättömin tappioin. Retkillään on luutnantti Alakulppi etumaisena edeten aina näyttänyt esimerkkiä miehilleen ja tilaisuuden tullen tuottanut viholliselle karvaita menetyksiä tuhoamalla sen pesäkkeitä ja varastoja.”

Poistui maasta asekätkentäjutun vuoksi Ruotsiin 1945 ja edelleen Yhdysvaltoihin 1946. Sai Yhdysvaltain kansalaisuuden 1951. Puutarhurin apulaisena ja rakennusmiehenä New Jerseyssä ja New Yorkissa. Maahanmuutto- ja siirtolaismuodollisuuksien järjestyttyä värväytyi sotamieheksi Yhdysvaltain armeijaan, jossa palveli 1947–68. Toimi talvisotakouluttajana ja talvisodankäyntiin tarkoitettujen välineiden ja varusteiden kehittäjänä, toimisto- ja tiedustelu-upseerina ja operatiivisena upseerina eri esikunnissa, kuului jäsenenä työryhmään, joka laati hiihtokoulutusohjesäännön. Palveli viimeksi Yhdysvaltain ampumahiihtäjien valmennuskeskuksen johtajana Alaskassa 1961–64 ja esikuntatehtävissä Camp Drumin varuskunnassa 1964–68, Oli osan palvelusajastaan eri esikuntatehtävissä Japanissa, Etelä-Koreassa ja Saksan Liittotasavallassa. Suoritti huoltoupseerikurssin 1950, kapteenikurssia vastaavan kurssin 1956 ja Yhdysvaltain Euroopan joukkojen tiedustelukoulun kurssin 1957. Sotilasviranomaisten päätös 1.10.1948 mahdollisti aliupseeriylennykset, päätös 16.3.1950 ylentämisen upseerin arvoihin reservissä ja päätös 10.5.1951 aktiivipalveluksen upseereina. Päätösten perusteella kersantti 1948, luutnantti ja kapteeni 1950, everstiluutnantti 1965. Kunniamerkkejä: Bronze Star (Pronssitähti), Army Good Conduct Medal (Maavoimien mitali hyvästä käytöksestä), Korean Service Medal (Korean sodan muistomitali), National Defence Service Medal (Maanpuolustusmitali), United Nations Korea Medal (Yhdistyneitten Kansakuntien Korea-mitali).

Yhdysvaltain hiihtomestari 1949 ja 1950, Yhdysvaltain edustaja hiihdon maailmanmestaruuskilpailuissa Rumfordissa 1950, Kaukoidän hiihtomestari 1954. VIII talviolympialaisten järjestelykomitean asiantuntijajäsen murtomaahiihtoa koskevissa asioissa Squaw Valleyssa 1960.

Seuraava ritari

Edellinen ritari

Takaisin listaukseen


Poutapilvi web design - P4 - julkaisujärjestelmä