Tulosta tämä sivu

Mannerheim-ristin ritarit

Takaisin listaukseen

Seuraava ritari

Edellinen ritari

LAAKSONEN Sulo Eero
97
LAAKSONEN Sulo Eero 97

Eversti.
Syntyi 13.2.1896 Pälkäneellä, kuoli 4.8.1974 Turussa, haudattu Turkuun Vanhalle hautausmaalle.
Ritari 97, 6.11.1942, eversti, rykmentinkomentaja JR 35.
Vanhemmat kirkkoherra August Laaksonen ja Ida Kuhlberg. Puoliso Raisa Barjutin k 1974.

 

Ylioppilas Kuopion lyseo 1918, varusmies HelVartP 1918, Viipurin Upseerikokelaskurssi 1918–19, KadK kadettikurssi 1 1919–20, sotilaspedagoginen kurssi 1925, TK komppanianpäällikkökurssi 1928, konekivääri- ja kranaatinheitinkurssi 1935 ja yleinen komentajakurssi 1947. Kuului Kuopion suojeluskuntaan 1917.

Nuorempi upseeri KLR 1920–21 ja PPP 2 1921, opetusupseeri JKK 1921–22, AUK johtaja ja komppanianpäällikkö PPP 2 1923–27 sekä PPP 1 1927–30, AUK johtaja ja pataljoonankomentaja KSR 1930–32, KanSp päällikkö 1932–33, pataljoonankomentaja SVK 1933–39, JR 8 komentaja 1940–41, HelSp päällikön apulainen 1941, JR 5 komentaja 1944–47, TurESp päällikkö 1947–52, LounSuoSl komentaja 1952–56, evp 13.2.1956.

2.D:n kunniatuomioistuimen jäsen 1925, KSR:n kunnianeuvoston puheenjohtaja 1931, SVK:n sairaantarkastustoimikunnan puheenjohtaja 1934–35 ja 1937–39, SVK:n kunnianeuvoston varapuheenjohtaja 1937 ja puheenjohtaja 1938, kuntoisuuslomalautakunnan puheenjohtaja 1938–39, omantunnonarkojen asevelvollisten tutkijatoimikunnan varajäsen 1937 ja puheenjohtaja 1938–39.

Vapaussota: joukkueenjohtaja Kuopion 1. Suojeluskuntakomppania, Kuopio, Varkaus, Mäntyharju, Lusi, Heinola, Viipuri, Uuraa. Talvisota: pataljoonankomentaja 1.Pr 1939–40, JR 8 komentaja 1940, Leipäsuo, Lähde, Viipuri. Jatkosota: JR 26 komentaja 1941–42, JR 35 komentaja 1942–44, Perojoki, Säiniö, Säämäjärvi, Viitana, Lintujärvi, Koikari, Elmusjärvi, Kumsa, Karhumäki, Poventsa, Suurlahti, Harjula.

Terijoen Kadettipiirin sihteeri 1924–26, Kadettikunnan hallituksen jäsen 1934, Helsingin Kadettipiirin puheenjohtaja 1934–35 ja 1937–38, Vehkalahden Kadettipiirin puheenjohtaja 1940, Helsingin Kadettipiirin puheenjohtaja 1945–47, Lounais-Suomen Kadettipiirin puheenjohtaja 1948–53, Kadettikunnan valtuuskunnan jäsen 1950–54. Mannerheim-ristin ritarien säätiön hallituksen varajäsen 1969–74.

Reservivänrikki 30.7.1918, vänrikki 31.3.1920, luutnantti 6.12.1920, kapteeni 6.12.1923, majuri 17.4.1930, everstiluutnantti 4.4.1940, eversti 6.8.1942. MR 2, VR 1 mk, VR 2 tlk, VR 2 mk, R SVR 1, R SVR 2, VM 2, Vs mm, Ts mm, Js mm, SaksRR 2.

”Ylipäällikkö on pvm:llä 6.11.42 nimittänyt Vapaudenristin 2. luokan Mannerheim-ristin ritariksi eversti Sulo Eero Laaksosen.

Eversti Laaksonen on lujatahtoisesti ja tarmolla vienyt päätökseen kaikki hänelle annetut, vaikeimmatkin tehtävät monissa operatiovaiheissa pitkän taistelujakson kuluessa. Täten on hän usein ratkaisevasti vaikuttanut taisteluitten kulkuun. Mainittakoon vain, että tunkeutumalla kiilana syvälle vihollisen selustaan [Säiniön asemaseudun länsipuolelle] hän sai viime hetkessä estetyksi vihollisen murtautumisen Viipurista. Myöhemmin hän suoritti yllättäen erään joen [Suunujoki] erittäin vaikean ylimenon [Koikarissa] ohjaten henkilökohtaisesti ensimmäistä ylimenovenettä. Karhumäen valtaustaisteluitten aikana kaupungin pohjoispuolella saavutti eversti Laaksonen nopealla, keskeytymättömällä hyökkäyksellä valtamaantien kaupungin välittömässä läheisyydessä jo viiden tunnin kuluttua hyökkäyksen alkamisesta vaikuttaen tällä teollaan ratkaisevasti kaupungin lopulliseen valtaamiseen. Monien muittenkin taisteluitten onnistumiseen on hänen henkilökohtainen panoksensa merkittävä, sillä rohkealla esiintymisellään on hän luonut sen hyvän hyökkäys- ja iskuhengen, joka hänen alaisissaan on ollut vallitsevana alusta alkaen.”

Seuraava ritari

Edellinen ritari

Takaisin listaukseen


Poutapilvi web design - P4 - julkaisujärjestelmä