Tulosta tämä sivu

Mannerheim-ristin ritarit

Takaisin listaukseen

Seuraava ritari

Edellinen ritari

LAGUS Ernst Ruben
1
LAGUS Ernst Ruben 1

Kenraalimajuri, yleisesikuntaupseeri, toimitusjohtaja.
Syntyi 12.10.1896 Hämeen läänin Koskella, kuoli 15.7.1959 Lohjalla, haudattu Helsinkiin Hietaniemen hautausmaalle.
Ritari 1, 22.7.1941, eversti, divisioonankomentaja 5.D.
Vanhemmat filosofian maisteri Alexander Gabriel Lagus ja Emma Matilda Bellman.
Puoliso 1) Olga Johanna Ramsay ero 1927, 2) Kenny Christine Emilia Gadd k 1992. Lapset Margaretha Vivica Elisabeth (1924) Lagus-Ingvall kotirouva k 2007, Edvard Olof Wilhelm (1925) johtaja k 2008, Henrik Wilhelm (1936) varatuomari Espoo k 2008, Johan Patrik Wilhelm (1938) johtaja Helsinki, Ruben Wilhelm Gabriel (1942) Tukholma Ruotsi, Kenny Aline (1946) Ehrnrooth merkonomi Pietarsaari.

 

6/9 Läroverket för flickor och gossar i Helsingfors 1914, ylioppilas samasta koulusta 1923, SKK komentajakurssi 1927–28, SKK/Y 8:n 2. vuosikurssi 1932–33, yleisesikuntaupseerin arvo 18.10.1934.

Kuninkaallinen Preussin Jääkäripataljoona 27 (1.K ja 1.KKK) 1915–18, gruppenführer 1917, Sotakoulun A-kurssi Libaussa 1917, 1. maailmansota: Misse-joki, Riianlahti, Aa-joki. Saapui jääkärien pääjoukon mukana Vaasaan 25.2.1918.

Komppanianpäällikkö I/2.JääkR (nimi myöhemmin Porin Jalkaväkirykmentti
n:o 2) 1918–19, komppanianpäällikkö KSR 1919, koulutusupseeri KadK 1919, komppanianpäällikkö SVK 1919–24 ja RUK 1924–27, PPP 3 komentajan viransijainen 1927–28, AUK/SVK johtaja 1928–29, kadettikompppanianpäällikkö KadK 1929–32, esikuntapäällikkö 2.DE 1933–36, HuoltoP komentaja 1936–37, HuoltoR komentaja 1937–39, MaavE Os 4 (huolto-osasto) päällikkö 1940, PPPr komentaja 1940, JPr komentaja 1940–41, 2.D komentaja 1944–47, evp 6.6.1947.

SVK:n kuntoisuuslomalautakunnan varapuheenjohtaja 1929, KadK:n kunnianeuvoston jäsen ja varapuheenjohtaja 1931–33.

Vapaussota: adjutantti IV/2.JääkR ja 2.JääkR, Tampere, Kuokkala, Ollila.
Talvisota: KanAEhuolto-osaston päällikkö 1939–40, Karjalan kannas. Jatkosota: 1.JPr komentaja 1941, 5.D komentaja 1941, Osasto Laguksen komentaja 1941, 1.JPr komentaja 1941–42, PsD komentaja 1942–44, Ryhmä Laguksen komentaja 1944, Syväri, Petroskoi, Karhumäki, Poventsa, Karjalan kannas, Oulu, Rovaniemi, Inari.

Toimitusjohtaja Lohjan Sato Oy Lohja 1947–59.

Mannerheim-ristin ritarien säätiön valtuuskunnan jäsen 1954–59.

Luutnantti 11.2.1918, kapteeni 16.5.1919, majuri 16.5.1924, everstiluutnantti 6.12.1933, eversti 4.4.1940, kenraalimajuri 3.10.1941.
VR 1 rt mk, MR 2, VR 1 mk, VR 2 mk, VR 4 mk, R SVR 1, RUL am, Vs mm, Ts mm, Js mm, SaksMskr, K RuotsMR 2, SaksRR 1 ja RR 2, Jm.

”Puolustusvoimain Ylipäällikkö on pvm:llä 22.7.41 nimittänyt Vapaudenristin 2. luokan Mannerheim-ristin ritariksi eversti Ernst Ruben Laguksen henkilökohtaisesta urhoollisuudesta ja suuriin tuloksiin johtaneista sotatoimista.”

Seuraava ritari

Edellinen ritari

Takaisin listaukseen


Poutapilvi web design - P4 - julkaisujärjestelmä